Israel Missile Defense Organization (IMDO, İsrail Füze Savunma Organizasyonu) ve ABD Füze Savunma Ajansı tarafından yürütülen işbirliği ile Demir Kubbe hava savunma sistemi, David’s Sling hava savunma sistemi ve Arrow silah sistemleri birlikte kullanılarak çok katmanlı bir hava savunma sisteminin gösterimi yapıldı. Böylece çok katmanlı bir hava savunma sisteminin gösterimi ilk defa yapılmış oldu.

Defense News tarafından yapılan habere göre sistemler arasındaki koordinasyon sağlanabilirse çok katmanlı savunma sisteminin kullanılması sayesinde çok sayıdaki tehdidin tespit edilmesi ve tehdide karşı konulması sağlanılabileceğine dair açıklama IMDO’nun yöneticisi tarafından yapıldı.

ABD’nin eski İsrail büyükelçisi Dan Shapiro, İran tarafından sunulan tehditlere karşı İsrail’in kendisini koruyabilmesi için ABD ve İsrail’in işbirliği içerisinde yürüttüğü çok katmanlı füze savunma teknolojilerine ait gelişmelerin İsrail için kritik olduğuna dair açıklamada bulundu.

Çek Cumhuriyeti’nden F-35 kararı Çek Cumhuriyeti’nden F-35 kararı

Geçtiğimiz aylarda İsrail’in Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ile olan ilişkileri normalleşme sürecine girmişti. İsrail'in normalleşme süreci ile İran’a daha yakın bölgelerde çeşitli sensörler yerleştirebileceğine dair görüşler bulunmakta. Yerleştirilen sensörler ile İsrail, İran’dan gelebilecek hava tehditlerine karşı daha iyi müdahale edebilme şansı yakalayabilir.