İsrail, İran'a karşı saldırı söylentilerinin arttığı bir dönemde ABD ile ''ihtiyacı olan'' tanker uçağı sözleşmesini imzaladı.

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ABD hükümeti ile 12 adet Lockheed Martin CH-53K ağır nakliye helikopteri ve ek 2 adet Boeing KC-46 yakıt ikmal uçağı konusunda 2 milyar dolar değerinde anlaşma imzaladı.

Savunma bakanlığının resmi twitter hesabından yapılan paylaşımda, ''ABD hükümeti ile 12 Lockheed Martin-Sikosky helikopteri alımı ve iki ilave Boeing KC-46 tanker uçağı için ek anlaşma imzalandı.'' ifadeleri kullanıldı.

İsrail Hava Kuvvetleri, yeni CH-53K ağır nakliye helikopterlerini eskiyen CH-53 Yasur helikopteri ile, KC-46 tanker uçaklarını ise Ra'am Boeing 707'ler ile değiştirecek.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz konuyla ilgili olarak, ''Bu anlaşma, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) kuvvet oluşturma süreçlerinde önemli birer kilometre taşını temsil ediyor. Yeteneklerimizi güçlendirmeye ve hava kuvvetlerimizi hem yakın hem de uzak gelecekteki zorluklarla yüzleşmek için değiştirmeye devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak

12 adet Lockheed Martin CH-53K ağır nakliye helikopterlerinden ilkinin 2026'da teslim edilmesi bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Mart ayında İsrail'e 8 adet KC-46 tanker uçağının satışını onaylamış ve uçakların 2023'ün sonlarında teslim edileceğini açıklamıştı. 

Ekim ayında İsrail Hava Kuvvetleri'nden bir heyet ABD'ye giderek, 8 tanker uçağından ikisinin acil olarak teslim edilmesini, dördünün ise önümüzdeki iki yıl içerisinde gönderilmesini talebinde bulundu. Ancak ABD yönetiminin İsrail'in bu talebini, İran ile devam eden nükleer görüşmelerin etkilenmemesi için reddettiği iddia ediliyor.

KC-46 

KC-46 uçakları, dakikada 1200 galon yakıt ikmali yapmasının yanı sıra üç ila dört dakika içinde aynı anda üç savaj jetinin yakıt ikmali yapmasına izin veren kanatlı hava yakıt ikmal bölmelerine sahip. Uçak, 11.830 km menzil ve yaklaşık 207.000 libre yakıt kapasitesi ile 64 farklı türden uçağa yakıt ikmali yapabilmektedir.