2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi 2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi

İsrail ve Körfez ülkeleri arasındaki yakın iş birliği, siber güvenlik alanına da yansıyor.

Israel Defense'in haberine göre ABD ve İsrail ortaklığında kurulan Quali siber güvenlik şirketi, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman ve Katar'ın kritik altyapılarındaki siber güvenliği korumak için BAE'nin şirketi Beacon Red ile iş birliği yapacak. 

Quali'den yapılan açıklamada iş birliğinin esas amacının, ''Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerindeki kritik altyapı projelerinin siber güvenliğinin sağlanması.'' olarak ifade edildi.

Beacon Red'in CEO'su Mauricio De Almedia, ''Birlikte, ulusal güvenliğimizi siber saldırılara karşı daha korunaklı hale getireceğiz. Odak noktamız, siber saldırıları önlemek, kesintiye uğratmak ve bunlara karşı koymak. Bu şekilde müşterilerimizin operasyonel dayanıklılığını arttıracağız.'' değerlendirmesinde bulundu.

Quali Başkan Yardımcısı John Kleem ise, ''Hem Quali hem de Beacon Red, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda hareket ediyor. Teknolojimiz, siber risklerin doğru yönetilmesine imkan sağlıyor. Bu anlaşma, olağanüstü büyümemizi birlikte sürdürmemize yardımcı olacak.'' ifadelerini kullandı.

Quali temel olarak, iletişim ve bulut altyapılarının otomasyonuna odaklanan bir siber güvenlik şirketi olarak ön plana çıkıyor. 2004 yılında İsrail'de kurulan şirketin Tel Aviv'de 1, ABD'de ise 2 ofisi bulunuyor.