Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Sky Dew" olarak adlandırılan sistemin, İsrail topraklarına gelebilecek uzun menzilli füzeleri, seyir füzelerini ve insansız hava araçlarını (İHA) tespit etmek için kullanılacağı belirtildi.

Defense Here'in haberine göre ülkenin savunma sistemini güçlendirmeyi amaçlayan zeplinin tam olarak hangi bölgeye ve ne zaman yerleştirileceğine ilişkin ise bilgi verilmedi.

MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında

İsrail ordusunun İran'a ait İHA ve seyir füzelerini bir tehdit olarak gördüğü, bu nedenle başta kuzeyde olmak üzere ülkenin tüm bölgelerinde hava savunma sistemlerini daha da güçlendirmeyi hedeflediği dile getiriliyor.

Mart ayında İsrail Savunma Bakanlığı ve Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri Şirketi, Demir Kubbe hava savunma sisteminin birden fazla insansız hava aracının eşzamanlı olarak imha etmesinin yanı sıra roket ve füze tehditlerini simüle eden testleri başarıyla geçtiğini açıklamıştı.

İsrail, "Demir Kubbe", "Davut Sapanı" ve "Arrow 3" adı verilen farklı menzillerde katmanlı hava savunma sistemlerine sahip.