TUSAŞ ile Ege Üniversitesi arasında protokol imzalandı TUSAŞ ile Ege Üniversitesi arasında protokol imzalandı

İsrail, lazer hava savunma sistemi konusundaki çalışmalarını hızlandırdı.

Rafael'den yapılan açıklamada ise, lazer sisteminin başarısında övgü ile bahsedilerek, ''Bu sistem, mühendislerimiz tarafından üretilen yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi için büyük bir atılıma işaret ediyor.'' denildi.

Şubat ayında İsrail Başbakanı Naftali Bennett, başkent Tel Aviv'deki Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, ''Yaklaşık bir yıl içinde İsrail ordusu, önce deneysel ardından operasyonel olarak lazer füze savunma sistemini hizmete alacak. Önce güney sınırına (Gazze Şeridi'ne yakın) kurulacak ve daha sonra farklı noktalara.'' ifadelerini kullanmıştı.

Demir Kubbe hava savunma füze sisteminin çok maliyetli olduğuna da değinen Başbakan Bennett, ''Örneğin Han Yunus'ta (Gazze Şeridi'nin güneyi) yaşayan Ahmet adlı bir kişi, birkaç yüz dolara mal olan ev yapımı bir roketi İsrail'e fırlatabiliyor. Ama buna karşın İsrail'in Demir Kubbe sistemi tarafından fırlatılan füzenin maliyeti on binlerce dolar. Bu durum Ahmet'in daha fazla roket atmasına ve bizim daha fazla önleme füzesi atmamıza ve milyarlar harcamamıza sebep olan mantıksız bir denklem. Bu denklemi kırmaya karar verdik ve bu sadece birkaç yıl içinde olacak.'' ifadelerini kullandı.

Haziran 2021'de Cessna tipi bir uçağa entegre edilen lazer sistemi ile birkaç drone'un başarılı bir şekilde imha edildiğini açıklamıştı. Ayrıca sistemin küçük ve büyük İHA'lara ek olarak roket ve havan mermilerini de imha edebilen versiyonunun operasyonel olması ve 2024 yılının sonuna kadar İsrail kuvvetleri tarafından kullanılması bekleniyor.