Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

İsrail, bir tatbikat için daha Güney Kıbrıs topraklarında.

The Times Of Israel'in aktardığı bilgilere göre İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tatbikati Güney Kıbrıs ordusu ile ortak düzenleyecek ve Lübnan'da faaliyet gösteren İran destekli Hizbullah güçlerine karşı olası bir çatışma durumunu simüle edecek.

IDF'ye göre Güney Kıbrıs ordusuyla ortaklaşa gerçekleştirilen tatbikatlar, Lübnan'a atıfta bulunarak ''askerlerin hazır olma durumunu ve düşman topraklarının derinliklerindeki operasyonel görevlerde yetkinliğini artırmayı'' amaçlıyor.

Ayrıca tatbikat süresince yaralı askerlerin helikopterle tahliye edilmesi ve ağır nakliye helikopterlerinin düşman bölgesindeki dost birliklere lojistik destekte bulunması simüle edilecek.

İsrail ordusu, Güney Kıbrıs topraklarının kendi ülkelerine oranla çok daha büyük olması ve Lübnan ile benzer bir coğrafi yapıya sahip olmasından ötürü daha önce de çok defa Güney Kıbrıs'ta tatbikat düzenlemişti.