Devam eden Rusya-Ukrayna savaşında birçok Batılı ülke Ukrayna’ya askeri destekte bulunurken İsrail’in Ukrayna’ya destek vermemesi dikkat çekiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, geçtiğimiz aylarda İsrail’in Ukrayna’ya yardım etmemesine tepki göstermişti.

Rusya ve Ukrayna arasında 24 Şubat'tan bu yana devam eden savaşta İsrail'in Ukrayna'ya olası silah sevkiyatına Moskova'dan da tepki gelmişti.

Bu tepkilerin üzerine İsrail Hükümeti tarafsız tutumunu tekrar ederek Ukrayna’ya silah göndermeyeceklerini açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz yaptığı açıklamada, ülkesinin Ukrayna'ya silah göndermeyeceğini ifade etti.

Gantz, silah göndermeyecekleri açıklamasının devamında ise ülkesinin Ukrayna'ya destek konusunda tavrının değişmediğini ve politikalarının Batı ülkelerininkiyle aynı olduğunu da ifade etti.

Rusya’nın geçtiğimiz günlerde İsrail için yaptığı "Ukrayna'ya silah tedariki ilişkileri zedeler" açıklamasının üzerine İsrail’den tarafsızlık açıklaması gelmesi dikkatleri çekti.

İlk günden bu yana Rusya-Ukrayna savaşı

24 Şubat 2022 tarihinden bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşının boyutu değişmeye başladı.

Savaşın başladığı günden itibaren Batılı ülkelerin yoğun desteğini alan Ukrayna, Rusya’ya karşı başarılı bir direniş sergilemişti.

Başta ABD olmak üzere birçok NATO ülkesi Ukrayna’ya silah ve mühimmat desteğinde bulundu.

Silah ve mühimmat desteğinin yanı sıra Batılı ülkeler Ukrayna’yı doktinel olarak da destekledi ve Ukrayna direnişinin sürdürülebilir olmasını sağladı.

Ukrayna ordusu birçok bölgede Rus birliklerine karşı önemli başarılar kazanırken bu durum Rusya’nın saldırgan tutumunun artmasını da beraberinde getirdi.

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunu ilhak etmesi

Rusya sahadaki saldırgan tutumunu siyasi zemine de taşıyarak Ukrayna’nın doğusunda bulunan bölgeleri ilhak ettiğini ve kendi topraklarına kattığını açıkladı.

Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak ettiğini duyuran Rusya’ya Ukrayna’nın tepkisi de sert oldu.

Rusya’nın bu hukuksuz eylemini kesinlikle tanımadıklarını söyleyen Ukrayna tarafı, bu bölgeleri geri almak için operasyonlara başladı.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Ukrayna’nın ilhak cevabı

Donetsk bölgesinde bulunan Liman şehrini ele geçiren Ukrayna tarafı farklı bölgelerde de operasyonlarına devam etti.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’da bulunan Kerç Köprüsü’ne saldırı düzenleyen Ukrayna tarafı; stratejik öneme sahip bu köprüye ciddi bir hasar verdi.

Ukrayna’nın bu hareketi üzerine Rusya tarafı da büyük çaplı saldırılarını tekrar başlattı.

Başkent Kiev, Zaporijya ve Dnipro şehir merkezlerine eş zamanlı saldırılar düzenleyen Rusya, savaşın çapını tekrar genişletmiş oldu.

Bu saldırılarda birçok sivil hayatını kaybetti ve yine birçok sivil yaralandı.