AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor

İran Ortadoğu'da asimetrik bir güç olarak kullandığı insansız hava aracı ve drone sistemleri, bölge ülkelerini çeşitli tedbirler almaya zorluyor.

The Jerusalem Post'un haberine göre 27 Nisan'da görüşme gerçekleştiren ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat, İran'ın bölgede artan insansız hava aracı (İHA) tehdidine karşı anti-İHA sistemi (C-UAS) geliştirmek üzere ortak çalışma grubu kurulmasına karar verdi. Ortak çalışma grubunun ABD Kongresi tarafından 2018 yılında onaylandığı ve bu kapsamda ABD Savunma Bakanlığı bünyesinde ''Bölüm 1278'' adlı bir yapının oluşturulduğu belirtildi. İsrail ve ABD'nin ortak çalışma grubuna yıllık 50 milyon dolar bütçe ayırdığı ve grubun 2024 yılına kadar çalışmalarına devam edeceği aktarıldı. 

ABD Kongre Araştırma Servisi'nden yapılan açıklamada, ''Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (FYD2020 NDAA) kapsamında Amerika'yı tehdit eden insansız hava sistemlerine karşı kabiliyetlerin geliştirilmesi için İsrail ile ortak bir temelde araştırma, geliştirme, test ve değerlendirme faaliyetleri yürütme yetkisi veren ayrı bir bölüm olan ''Bölüm 1278'' oluşturuldu.'' ifadeleri kullanıldı. 

Centcom Komutanı McKenzie 20 Nisan'da Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'ne yaptığı açıklamada, "Operasyon alanı boyunca çoğalan küçük ve orta ölçekli İHA'lar, kuvvetlerimiz ve müttefiklerimiz için yeni ve karmaşık bir tehdit oluşturuyor. Kore Savaşı'ndan bu yana ilk kez tam bir hava üstünlüğü olmadan bölgede çalışıyoruz.'' dedi.