Nijeryalı üst düzey heyet DEARSAN Tersanesi’nde Nijeryalı üst düzey heyet DEARSAN Tersanesi’nde

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ''normalleşme'' anlaşmasının ardından her alanda yakınlaşmaya devam ediyor.

The National Interest'in haberine göre geçtiğimiz yıl koronavirüse karşı ortaklık oluşturan İsraili Rafael Advanced Defence Systems ve BAE merkezli Group 42 arasında yapay zeka ve büyük veri geliştirmek üzere anlaşma imzalandı.

Anlaşma kapsamında geliştirilecek yapay zeka ve büyük verinin, başta askerî alanlar olmak üzere bankacılık, sağlık, enerji ve kamu güvenliği alanlarında kullanılacağı belirtildi. Haberin devamında ise geliştirilecek yapay zekanın koronavirüs gibi küresel salgınlarla mücadele etmek için önemli olduğu da belirtildi.

İmza törenine katılan BAE'nin İsrail Büyükelçisi Muhammed Al Khaja, ''Rafael ve G42 arasındaki bu ortak girişim, sadece bir araya gelen iki şirketi değil, ikili ekonomik büyüme için çok yönlü fırsatları barındırımakta. Anlaşma, İsrail ile BAE arasındaki ilişkiyi daha da güçlendiren stratejik bir iş birliğidir.'' ifadelerini kullandı. Rafael'in Başkanı ve CEO'su Yoav Har-Even de, ''Orta Doğu'da böylesine harika ortaklara sahip olmak, bu bölgeyi daha iyi bir yer haline getirmek için birlikte çalışmak hepimizi çok heyecanlandırıyor.'' dedi.

6 Nisan'da Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başketi Dubai'de gerçekleşen Cybertech Global konferasına katılan BAE Siber Güvenlik Başkanı Dr. Muhammed Al-Kuwaiti ve İsrail Ulusal Siber Müdürlüğü'nden Orgeneral Yigal Unna, iki ülke arasındaki siber iş birliğinin önemine dikkat çekerek yakın zamanda siber güvenlik tatbikatı düzenleyeceklerini açıklamıştı