İsrail hükümeti tarafından yönetilen Europe Asia Pipeline Co. (EAPC) İsrail’deki pek çok petrol botu hattını işletiyor. EAPC ham petrol ve işlenmiş petrol ürünlerinin Basra Körfezi’nden Avrupa’ya taşınması için BAE merkezli MED-RED Land Bridge şirketi ile memorandum imzaladığını Salı günü açıkladı.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre İsrail ve İran tarafından 1960 yılında inşa edilen Eilat-Aşkelon boru hattı şu anda EAPC tarafından işletiliyor. Eilat-Aşkelon boru hattının 23 milyon varil depolama alanı ve günlük 600 bin varil iletim yapma kapasitesi var. Körfez’den Avrupa’ya aktarılan petrolün bir kısmı Süveyş kanalından gemi ile aktarılırken bir kısmı ise günde 2.5 milyon varil iletimi yapabilen Mısır Sumed boru hattı ile aktarılıyor.

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Eilat-Aşkelon boru hattı geçmişte İran petrolünün bir kısmını Aşkelon’a iletiyordu. 1979 yılındaki İran Devrimi'nden sonra İsrail ve İran düşman haline gelmiş olsa da İsrail bir süre boyunca boru hattından gizlice İran petrolünün aktarılmasına izin vermişti. İsrail ordusu bugün bile boru hattından geçen ürünler hakkındaki bilgileri sansürleyebiliyor.

Salı günü imzalanan anlaşmanın mali detayları henüz tamamlanmış değil. Ancak imzalanan anlaşmanın, aynı zamanda Akdeniz ve Karadeniz’den Asya’ya petrol taşımayı mümkün kılacağı EAPC tarafından belirtildi.