İsrail, Abraham Anlaşması sonrası Ortadoğu'daki savunma iş birliğini güçlendiriyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Bahreyn'deki temaslarının ikinci gününde, mevkidaşı General Abdullah bin Hassan en-Nuaymi ile savunma alanında mutabakat muhtırası imzaladı.

Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde

Mutabakat muhtırası ile ilgili olarak İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''İsrail ve Bahreyn arasından tarihi savunma mutabakatının ardından Bahreyn Kralı Hamad bin Isa Al Khalifa ve Veliaht Prens Salman bin Hamad ile tanışmaktan onur duydum. Bağlarımızı derinleştirdik, anlaşmaların kapsamını genişlettik, zorluklara ve fırsatlara karşı birleştiğimizi gösterdik.'' ifadelerini kullandı.

Bahreyn Silahlı Kuvvetleri'nin başkent Manama'daki Bahreyn Savunma Kuvvetleri Karargahında imzalanan muhtıraya göre iki ülke istihbarat, askeri eğitim ve iş birliği ile endüstriyel gibi alanlarda iş birliği yapacak.

Bahreyn Silahlı Kuvvetleri'nin özellikle siber güvenlik ve deniz sistemleri konusunda İsrail ile yakın iş birliği yapması bekleniyor.

25 Aralık 2021 tarihinde ise İsrail ve Fas, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın Rabat'ı ziyareti sırasında savunma ve güvenlik anlaşması imzalamıştı.

Fas son dönemde, İsrail ile savunma konularındaki yakınlaşması ile dikkat çekiyor. Ekim ayında Fas, İsrail üretimi kamikaze İHA ve drone sistemlerinin kendi ülkesinde ortak üretilmesi konusunda sözleşme imzalayacağını bildirmiş, geçtiğimiz haftalarda ise Demir Kubbe Hava Savunma Füze Sistemi'nin tedarik edilebileceği iddiaları gündeme gelmişti.