AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor

Fas, Cezayir ve Polisiaro cephelerinin baskısı arttıkça İsrail ile yakınlaşıyor.

Axios'un haberine göre İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Fas'ın başkenti Rabat'ı ziyaret ederek, Faslı mevkidaşı Abdellatif Loudiyi ve Fas Genelkurmay Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Anlaşmaya göre İsrail, Fas ordusuna gelişmiş silahların yanı sıra askeri eğitim, teknoloji transferi gibi konularda destek verecek ve her iki ülkeden personellerin katılımı ile çeşitli tatbikatlar gerçekleştirilecek.

İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Zohar Palti anlaşma ile ilgili olarak, ''Fas yıllardır çeşitli cephelerde terörle mücadele ediyor ve El Kaide ve küresel cihatçı gruplara karşı mücadele eden bir ülke. Bu, tabii ki bölgedeki çıkarlarımıza bağlı olarak, bizden ihtiyaçları olan onlara yardım etmemizi sağlayacak bir anlaşma.'' ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta Fas Silahlı Kuvvetleri,  İsrail merkezli Avnon Group'un bir yan kuruluşu olan Skylock Systems tarafından geliştirilen Skylock Dome anti-drone sistemini tedarik ettiği belirtilmişti.

Fas son dönemde, İsrail ile savunma konularındaki yakınlaşması ile dikkat çekiyor. Ekim ayında Fas, İsrail üretimi kamikaze İHA ve drone sistemlerinin kendi ülkesinde ortak üretilmesi konusunda sözleşme imzalayacağını bildirmiş, geçtiğimiz haftalarda ise Demir Kubbe Hava Savunma Füze Sistemi'nin tedarik edilebileceği iddiaları gündeme gelmişti.