İsrail ve İran karşılıklı olarak askeri gerilimin dozunu arttırıyor.

The Jerusalem Post'un haberine göre İsrail 7 ülkenin katılımı ile (Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Hindistan, Yunanistan ve ABD) bugüne kadarki en geniş ve komplike ''Mavi Bayrak-2021'' hava tatbikatını düzenliyor.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada tatbikata hava kuvvetlerine yeni dahil olan F-35 Adir savaş uçaklarının da katılım sağladığı, bu yönü ile oldukça karmaşık operasyonel senaryoların uygulandığı belirtildi.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Genelkurmay Başkanı General Aviv Kohavi tatbikatı ziyareti sırasında açıklamalarda bulunarak,''Bu, hem stratejik hem de taktik düzeyde önemli bir tatbikat. Dünyanın dört bir yanından gelen hava kuvvetleriyle, İsrail'in benzersiz iş birliğini yansıtan en somut örnek. Tatbikat, havadan havaya ve havadan karaya saldırılara ve ayrıca kara tabanlı hava savunma sistemlerinden kaçınmaya ve çeşitli operasyonel senaryolara odaklanarak, düşman topraklarındaki operasyonların başarısını arttıracak.'' ifadelerini kullandı.

Negev Çölü'ndeki Uvda Hava Üssü'nde gerçekleştirilen Mavi Bayrak-2021 Tatbikatı birçok açıdan ilkleri içeriyor. Buna göre bir İngiliz Hava Kuvvetleri filosu ve Hindistan Hava Kuvvetleri'nden Mirage savaş uçakları ilk kez İsrail topraklarına konuşlandı.

IRNA'nın haberine göre ise Perşembe günü İran Hava Kuvvetleri, ülkedeki bütün hava üslerinin katılımı ile ''Vilayet Fedaileri'' tatbikatını düzenliyor.

İran Hava Kuvvetleri Komutanı General Hamid Vahidi, tatbikatta ilke kez karargah ve pilotlar arasında doğrudan irtibat sağlanacağını ifade ederek, savaş uçaklarının hedeflerinin merkezden belirlenip bilidirildiğini söyledi.

General Vahidi, tatbikatın ilk aşamasında farklı yüksekliklerde hava hedeflerine saldırı, farklı şartlarda hava-kara bombalaması, ağır ve yarı ağır akıllı füzeler, lazer güdümlü füzeler ve İranlı mühendisler tarafından üretilen çeşitli füzelerin deneneceğini bildirdi.

Tatbikata İran Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan F-4, F-5, F-7, Su-27, F-14, Mirage F1 ve MiG-29'lar katılım sağlıyor.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme