CATS 10'dan fazla ülkeye ihraç edildi CATS 10'dan fazla ülkeye ihraç edildi

İsrail Çarşamba günü gelişmiş bir savaş gemisi elde etti. Alman yapımı Sa'ar 6 korvet küçük savaş gemisi, İsrail’in Hayfa’daki limanına yanaştı. Gelecek yıl İsrail aynı model savaş gemilerinden 3 adet daha edinecek. Sa'ar 6, füze ateşleme imkanlarına sahip olmasının yanında İsrail’in “Demir Kubbe” hava savunma sisteminin bir versiyonuna da sahip. Demir Kubbe hava savunma sistemine benzeyen teknolojisi ile Sa'ar 6 roket ve füzeleri engelleyebilir.

Al-Monitor tarafından yapılan habere göre, gemiler 2015 yılında sipariş edilmişti ancak ilk Sa'ar 6 savaş gemisinin teslimatı İran ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalden çok daha gergin olduğu bir dönemde gerçekleşmiş oldu.

İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinden bir hafta sonra İsrail ilk Sa'ar 6 savaş gemisinin teslimini aldı. İsrail, gerçekleştirilen saldırıya dair bir sorumluluk kabul etmese de Batılı bir diplomatın Al-Monitor’a verdiği bilgilere göre, İran saldırıyı gerçekleştirenin İsrail olduğunu düşünüyor. İran saldırıyı gerçekleştirenlerden intikamını alacağına dair yemin etmişti.