İsrail Çarşamba günü gelişmiş bir savaş gemisi elde etti. Alman yapımı Sa'ar 6 korvet küçük savaş gemisi, İsrail’in Hayfa’daki limanına yanaştı. Gelecek yıl İsrail aynı model savaş gemilerinden 3 adet daha edinecek. Sa'ar 6, füze ateşleme imkanlarına sahip olmasının yanında İsrail’in “Demir Kubbe” hava savunma sisteminin bir versiyonuna da sahip. Demir Kubbe hava savunma sistemine benzeyen teknolojisi ile Sa'ar 6 roket ve füzeleri engelleyebilir.

Al-Monitor tarafından yapılan habere göre, gemiler 2015 yılında sipariş edilmişti ancak ilk Sa'ar 6 savaş gemisinin teslimatı İran ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalden çok daha gergin olduğu bir dönemde gerçekleşmiş oldu.

Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab” Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab”

İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinden bir hafta sonra İsrail ilk Sa'ar 6 savaş gemisinin teslimini aldı. İsrail, gerçekleştirilen saldırıya dair bir sorumluluk kabul etmese de Batılı bir diplomatın Al-Monitor’a verdiği bilgilere göre, İran saldırıyı gerçekleştirenin İsrail olduğunu düşünüyor. İran saldırıyı gerçekleştirenlerden intikamını alacağına dair yemin etmişti.