8 Mart günü GKRY, Yunanistan ve İsrail arasında 900 milyon dolara mâl olacak Akdeniz’de deniz tabanı üzerinden elektrik şebekelerini birbirine bağlayan hat için anlaşma imzalandı.

İtalya, Kuşak ve Yol Girişimi'nden ayrılıyor İtalya, Kuşak ve Yol Girişimi'nden ayrılıyor

Euronews.'in haberine göre, anlaşma için Lefkoşa’ya gelen İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, mevkidaşlarıyla bir araya gelip mutabakat zaptı imzalayarak "Avrupa-Asya Birleştiricisi" adı verilen proje için acil durumlarda yedek güç kaynağı sağlayacağını da açıkladı. Bakan Steinitz, bu proje ile Avrupa’dan acil durumlarda elektrik desteği alabileceklerini, daha da önemlisi güneş enerjisi üretimine geçerken fosil yakıtlara duyacakları ihtiyacı büyük ölçüde azaltacağını da ekledi.

Kıbrıs Enerji Bakanı Nataşa Pilides bu anlaşma için "adanın enerji izolasyonunu ve dolayısıyla transferi zor, yavaş ve maliyetli ağır yakıtlara olan bağımlılığı sona erdirme yönünde kararlı bir adım" ifadelerini kullandı.

İsrail Enerji Bakanlığı, kablo kapasitesinin 1.000-2.000 megawatt aralığında olacağını ve 2024’e kadar tamamlanacağını söyledi. Bin 500 km uzunluğa, en fazla 2 bin 700 metre derinliğe sahip olmasıyla bu projenin en uzun ve en derin deniz altı elektrik kablosu olacağı düşünülüyor.