NATO ülkeleri, vurucu güç yeteneklerini dolanan mühimmat tedarik ederek geliştiriyor.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından yapılan açıklamada, şirketin 3 NATO ülkesi ile Rotem dolanan mühimmat için satış sözleşmesi imzaladığı ifade edildi.

Açıklamada, Estonya ile söz konusu dolanan mühimmat için yapılan anlaşması sonrası 3 farklı NATO ülkesi ile birkaç milyon dolarlık ayrı sözleşmeler imzalandığı belirtildi.

Şirket yöneticisi Avi Elisha, söz konusu satışlarla ilgili verdiği demeçte, "Bu satış, başka bir NATO üyesi olan Estonya'nın, IAI'nin uzun menzilli dolanan mühimmat satın alma kararını takip ediyor. Rotem'in üç farklı NATO üyesi tarafından satın alınması, taktik dolanan mühimmata yönelik yüksek ve artan küresel talebi yansıtıyor." dedi.

Rotem, müşterilerinin özel kuvvetleri tarafından kullanılması amaçlanan ve aynı zamanda test ve değerlendirme amaçlarına da hizmet edebilen, VTOL (Dikey Kalkış ve İniş) özelliğine sahip olmasıyla biliniyor.

IAI'nin Harpy, Harop ve Mini-Harpy'yi içeren dolanan mühimmat ailesinin bir parçası olan Rotem, 2019'dan beri farklı muharebe durumlarında kendini kanıtladı.

Rotem dolanan mühimmat, 10 kilometrelik menzile sahip olup piyade, küçük birlik, ve özel kuvvetler düzeyinde tek bir asker tarafından kullanılabilmesi için tasarlandı. 

30 dakikalık uçuş süresine veya dokuz saate kadar havada asılı kalabilme özelliğine sahip olan Rotem, hedefin ortaya çıkmasını beklerken açık bir kamera ve veri bağlantısı ile yüksek bir bina veya tepenin üzerinde havada asılı kalabiliyor.