İsrail Donanması, denizaltılar konusunda Alman şirketler ile iş birliği yapmaya devam ediyor.

The Jerusalem Post'un haberine göre İsrail Savunma Bakanlığı, İsrail Donanması'nın kullanımı için Almanya merkezli Thyssenkrupp Marine Systems ile 3 adet gelişmiş denizaltının tedarik edilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

3.4 milyar dolar değerindeki anlaşmaya göre Dakar sınıfı denizaltıların tamamının 9 yıl içerisinde teslim edilmesi sağlanacak.

İsrail Savunma Bakanlığı Genel Müdürü General Amir Eshel ve ThyssenKrupp Marine Systems Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Wirtz arasında Tel Aviv'deki İsrail Savunma Bakanlığı binasında imzalanan anlaşma, İsrail'de bir eğitim simülatörünün kurulması ve yedek parça tedarik edilmesini de içeriyor.

Tel Aviv merkezli Haaretz'in haberine göre ise İsrail Savunma Tedarik Komitesi, 3 denizaltının alımını, kamuoyuna ve Knesset'e bildirmeden onayladı. Haberde ayrıca ThyssenKrupp'ın Dakar sınıfı denizaltıların fiyatını anlaşmadan hemen önce iki katına çıkardığı ve İsrail ile imzalanan toplam anlaşma bedelinin 1.2 milyar eurodan 2.4 milyar euroya yükseldiği vurgulandı.

Ancak Naval News sitesi konu ile ilgili yaptığı haberde fiyat artışının sebebi olarak, İsrail Donanması'nın ThyssenKrupp Marine Systems'den Dakar sınıfı denizaltılara dikey atım sistemi (VLS) entegre edilmesi yönündeki talebi olduğunu gösterdi.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ''3 yeni nesil denizaltının tedarik edilmesi, İsrail Savunma Kuvvetleri'ni (IDF) donatma ve güçlendirme programı kapsamında aldığımız bir dizi kararın parçası.'' dedi.