İsrail, İran ve Batılı ülkeler arasında devam eden nükleer görüşmelere rağmen hazırlık seviyesini en üst düzeyde tutuyor.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ''Dün, düzinelerce İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) savaş uçağı Akdeniz üzerinde hava tatbikatı gerçekleştirdi. Uçaklar, uzun menzilli uçuş, havadan yakıt ikmali ve uzak hedefleri vurma pratiği yaptı.'' ifadeleri kullanıldı.

İsrail Hava Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada ise düzinelerce savaş uçağının uzun menzilli uçabilmek ve uzak hedefleri imha edebilmek için Akdeniz üzerinde hava tatbikatı gerçekleştirdiği vurgulandı.

Uçakların, İsrail'in çeşitli bölgelerinde bulunan hava üslerinden havalandığı ve Akdeniz'in batısına uçtuğu değerlendirilirken, böylesine büyük bir tatbikat ile İran'a mesaj verilmek istedinği kaydedildi.

İsrail Savunma Kuvvetleri'ne (IDF) bağlı 98. Hava İndirme Tümeni ve Donanma Özel Kuvvetleri (Shayetet-13), Lübnan ile coğrafi şartların benzerliği sebebiyle Güney Kıbrıs'da tatbikat düzenliyor.

IDF'ye göre Güney Kıbrıs ordusuyla ortaklaşa gerçekleştirilen tatbikatlar, Lübnan'a atıfta bulunarak ''askerlerin hazır olma durumunu ve düşman topraklarının derinliklerindeki operasyonel görevlerde yetkinliğini artırmayı'' amaçlıyor.

Ayrıca tatbikat süresince yaralı askerlerin helikopterle tahliye edilmesi ve ağır nakliye helikopterlerinin düşman bölgesindeki dost birliklere lojistik destekte bulunması simüle edilecek.

İsrail ordusu, Güney Kıbrıs topraklarının kendi ülkelerine oranla çok daha büyük olması ve Lübnan ile benzer bir coğrafi yapıya sahip olmasından ötürü daha önce de çok defa Güney Kıbrıs'ta tatbikat düzenlemişti.