İsrail ve Bahreyn imzaladıkları savunma anlaşmasın meyvelerini topluyor.

Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor

Israel Defence'in haberine göre İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (IAI) Belçika'daki yan kuruluşu olan BATS GR12, Bahreyn Kraliyet Silahlı Kuvvetleri'ne kıyı gözetleme radarı sağlayacak.

Bahreyn'in tedarik edeceği radar sistemlerini Basra Körfezi'ne yerleştireceği ve İran merkezli tehditleri gözetleyeceği belirtildi. Sözleşmeye göre sistemler 2022 içerisinde teslim edilecek.

BATS GR12, orta ve uzun menzilli seçenekleri ile ülkelerin kıyı savunmasında önemli bir yer tutuyor. BATS firması ürünü uzun yıllardır Körfez bölgesine satmak istiyor. Ancak siyasi sebeplerden ötürü satışlar gerçekleştirilememişti. Bu satış ile firma Körfez pazarına dahil olmuş oldu.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Bahreyn'deki temaslarının ikinci gününde, mevkidaşı General Abdullah bin Hassan en-Nuaymi ile savunma alanında mutabakat muhtırası imzaladı.

İki ülke istihbarat, askeri eğitim ve iş birliği ile endüstriyel gibi alanlarda iş birliği yapacak.

Bahreyn Silahlı Kuvvetleri'nin özellikle siber güvenlik ve deniz sistemleri konusunda İsrail ile yakın iş birliği yapması bekleniyor.