İsrail menşeli savunma sanayii firmaları Asya ülkelerine savunma ihracatına devam ediyor.

İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde

Elbit Systems tarafından yapılan resmi açıklamada, bir Asya ülkesiyle Hermes 900 İHA için 300 milyon dolarlık bir sözleşme imzalandığı ifade edildi. Açıklamada, sözleşmenin 5 yıl içerisinde uygulanacağı belirtilirken sözleşme kapsamında Hermes 900 ve ilgili alt sistemlerin yanı sıra bakım ve destek hizmetlerinin de sağlanacağı aktarıldı.

Elbit Systems Başkanı ve CEO'su Bezhalel (Butzi) Machlis ihracatla ilgili yaptığı açıklamada, Hermes 900 insansız hava araçlarının şu ana kadar 12 Asya ülkesi tarafından tercih edildiğine değinirken artan çeşitlilikteki operasyonel ihtiyaçların üstesinden gelmek amacıyla insansız sistemler için sürekli bir talep olduğunu söyledi.

Hermes 900 insansız hava aracı

İsrail merkezli Elbit Systems tarafından tasarlanan ve üretilen Hermes 900; orta büyüklükte, çok yük kapasiteli, orta irtifa uzun ömürlü insansız hava aracı olarak biliniyor.

30 bin feet irtifada 36 saate kadar havada faaliyet gösterebilen Hermes 900, istihbarat, gözetleme, hedef belirleme ve keşif görevlerini icra ediyor.