İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede

Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası NATO üyesi ülkeler, savunma ürünü tedarikini artırmaya devam ediyor.

İsrailli Elbit Systems, Danimarka ile imzalanan iki ayrı sözleşme kapsamında ATMOS kundağı motorlu obüs sistemi ve PULS çoklu roketatar sistemi teslimatlarını gerçekleştirdi.

Ocak 2023'te Danimarka Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya askeri yardım kapsamında Fransız CAESAR obüs sistemlerinin gönderilmesi sonrası kapasite açığını kapatmak için ülke ordusuna hızlı bir şekilde yeni ekipman teslim edebilecek tedarikçi aradıklarını açıklamıştı.

2021_ATMOS_AUSA_Background

Bu açıklamanın ardından Mart 2022'te Elbit Systems ile Danimarka arasında ATMOS kundağı motorlu obüs sistemi için 119 milyon dolar, PULS çoklu roketatar sistemi için 133 milyon dolar olmak üzere toplamda 252 milyon dolarlık iki ayrı sözleşme imzalanmıştı.

ATMOS, otomatik modları içeren bilgisayarlı bir atış kontrol sistemine sahip, 8x8 kamyona monteli, 155 mm/52 kalibrelik bir kundağı motorlu obüs sistemi olarak kullanıcılarına sunuluyor. ATMOS obüs sistemi, NATO sertifikalı 155 mm ateşleyebiliyor ve menzili belirli mühimmatlarla 40 kilometreyi geçebiliyor

PULS, modern muharebe sahalarının gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmiş otonom bir çoklu roketatar sistemi olarak müşterilerine sunuluyor. Çok amaçlı roketatar, her biri belirli bir roket türü için uyarlanmış iki özel PODS içeriyor. PULS roketatar sistemi, 18 adet Accular 122mm roket, 10 adet Accular 160mm roket, dört EXTRA roket ve 2 adet Predator Hawk füzesi ateşleyebiliyor.