İsrail ile yapılan "normalleşme" anlaşması sonrası ülke ile ciddi iş birliğine giden Fas, bu iş birliğinin meyvelerini toplamaya devam ediyor.

Far-Maroc forumunun Facebook sayfasında yer alan bir paylaşımda, Fas'ın İsrail merkezli Israel Aerospace Industries (IAI) tarafından geliştirilen ve üretilen Barak MX hava ve füze savunma sisteminin ilk partisinin teslim aldığı ifade edildi.

Teslimatlar, 2020 yılında taraflar arasında gerçekleşen "normalleşme" anlaşması sonrası yürütülen müzakereler sonucu 2022'de imzalanan 500 milyon dolardan fazla bir bedele sahip olan sözleşme kapsamında gerçekleştirildi.

Halihazırda, Fas askeri personeli için Barak MX sisteminin işleyişine aşina olmalarını amaçlayan eğitim programları devam ediyor. Bu eğitim faaliyetleri, Fas Kraliyet Ordusu topçu birimleri içinde hızlı entegrasyon sağlamak amacıyla hem Fas'ta hem de İsrail'de gerçekleştiriliyor. Eğitimlerin, 2023 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

BARAK ER Launching in Trial 5_0

İsrail ile Fas arasındaki savunma iş birliği

2020 yılında imzaladıkları "normalleşme" anlaşması sonrası birçok alanda ilişkilerini artıran Fas ve İsrail, özellikle savunma alanında da ciddi iş birliğine gitti.

Bu doğrultuda Rabat, İsrail ile milyonlarca dolarlık çeşitli savunma ürünleri için sözleşme imzaladı. Bu ürünler arasında en dikkat çekeni ise Fas'ın İsrail ile 500 milyon dolardan fazla bir anlaşma yaparak IAI'den (Israel Aerospace Industries) Barak MX hava ve füze savunma sistemi alması oldu.

Bu anlaşmanın yanı sıra Fas, İsrail'den Alinet elektronik harp sistemi, Heron İHA, Harop kamikaze İHA, Skylock Dome anti-drone sistemi gibi çeşitli savunma ürünlerinin alımı için milyonlarca dolarlık sözleşmeler imzaladı.

BARAK MX System_1_825x515

Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı

Barak MX Hava ve Füze Savunma Sistemi

35 km menzile sahip Barak-MRAD önleyicisi, 70 km menzile sahip Barak-LRAD ve 150+ km menzile sahip Barak-ER tipi üç çeşit önleyiciye sahip olan sistem, savaş uçaklarına, seyir füzelerine, insansız hava araçlarına karşı koyabilen esnek bir hava savunma füze sistemi.

Barak MX radar ve diğer hava savunma sistemleri ile entegre çalışarak dost kuvvetleri destekleyebiliyor.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) web sitesinde sistem hakkında, ''Barak MX herhangi bir görevde ve herhangi bir savaş koşulunda karşı karşıya kalacağınız tehditleri anında önleyebilmenize imkan veriyor. Sistem, envanterinizdeki diğer bütün hava savunmalar ile entegre çalışabilir.'' ifadelerini kullanıyor.