TEI-TF6000 Turbofan Motoru için yeni parça teslimatı yapıldı TEI-TF6000 Turbofan Motoru için yeni parça teslimatı yapıldı

İngiltere, yeni ana muharebe tanklarının füze ve roket saldırılarından korumak için üstün teknolojili koruma sistemi tedarik ediyor.

İngiliz hükümeti, Challanger 3 tankı için İsrailli Rafael şirketi ile gelişmiş teknolojili roket ve füze saldırına karşı Trophy Aktif Koruma Sistemi alımı için 20 milyon sterlin değerinde sözleşme imzaladı.

İmzalanan sözleşme kapsamında Rafael tarafından sağlanan Trophy Aktif Koruma Sistemi, roket ve füze tehditlerine karşı gelişmiş koruma sağlamak için test edilecek ve Challenger 3 tanklarına entegre edilecek.

trophy1

İngiltere, Trophy sistemini, gelen bir roketi veya füzeyi bir saniyeden daha kısa sürede tespit edebilmesi ve anında müdahale için düşman ateşinin kaynağını tespit ederken kendi mühimmatıyla karşı saldırı yapabilmesi özelliği sebebiyle tercih etti.

İngiliz Savunma Tedarik Bakanı James Cartlidge yaptığı açıklamada, "Bu sözleşme, Challenger 3 tanklarımızın mevcut en gelişmiş koruma sistemleriyle donatılmasını sağlamaya yönelik önemli bir adım olacaktır. Bu tür bir satın alma, İngiltere'nin kara muharebesinde dünya lideri yeteneklerini sürdürecek ve Challenger 3'ün olağanüstü bir yetenek olmasını sağlamaya yardımcı olacak." ifadelerini kullanarak anlaşmanın önemini vurguladı.

İngiltere'nin yeni nesil ana muharebe tankı Challenger 3, halihazırda geliştirilmeye devam ediyor olup 2027 yılında İngiliz ordusunun hizmetine alınması planlanıyor.