77.Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuşma yapan İsrail Başbakanı Yair Lapid, “İran rejimi nükleer silah elde ederse onu kullanır. İran’ın nükleer silah sahibi olmasını engellemenin tek yolu masaya güvenilir bir askeri tehdit ortaya koymaktır. Ancak ondan sonra onlarla daha uzun ve daha güçlü bir anlaşma yapılabilir. İran’a, eğer nükleer programını ilerletirse, dünyanın sözle değil askeri güçle karşılık vereceğini açıkça belirtmek gerekir. Geçmişte ne zaman böyle bir tehdit masaya konulsa İran durmuş ve geri çekilmiştir” dedi.

İsrail Başbakanı Yair Lapid’in konuşmasında en dikkat çekici konulardan birisi Filistin meselesiydi.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Lapid, “iki devletli çözümü” desteklediğini ancak tek şart olarak gelecekteki Filistin devletinin barışçıl bir devlet olması gerektiğini kaydederek;

“Filistinlilerle iki halk için iki devlet temelinde bir anlaşma İsrail’in güvenliği, İsrail ekonomisi ve çocuklarımızın geleceği için doğru olandır. Tüm engellere rağmen bugün hala İsraillilerin büyük bir çoğunluğu bu iki devletli çözüm vizyonunu desteklemektedir. Ben de onlardan biriyim. Tek şartımız var: Gelecekteki bir Filistin devletinin barışçıl bir devlet olması. (Filistin’in) İsrail’in refahını ve varlığını tehdit edecek başka bir terör üssü haline gelmemesi. Tüm İsrail vatandaşlarının güvenliğini her zaman koruma yeteneğine sahip olmamız.” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden ise Twiter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail Başbakanı Lapid’in BM Genel Kurulu’ndaki cesur açıklamasını memnuniyetle karşılıyorum” ifadelerini kullandı.