Romanya, istihbarat, gözetleme ve keşik yeteneklerini İHA alımı yaparak geliştiriyor.

İsrail merkezli savunma şirketi Elbit Systems, Romanya ile Aralık 2022'de yaptığı çerçeve anlaşması kapsamında ilk 3 adet Watchkeeper X İHA için 180 milyon dolarlık sipariş aldı.

Elbit Systems tarafından yapılan açıklamada, Romanya Savunma Bakanlığı ile 21 Aralık 2022'de 7 adet Watchkeeper X İHA'yı içeren 410 milyon dolar değerindeki anlaşma kapsamında ilk 3 adet İHA için sipariş alındığı duyuruldu.

ANKA SİHA'nın ihracatı için hedef Arjantin ANKA SİHA'nın ihracatı için hedef Arjantin

Elbit Systems Genel Müdürü Yoram Shmuely konu ile ilgili "Romanya ile bu ortaklığı ve çözümlerimize duydukları güveni memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca Watchkeeper programında İsrail ve Birleşik Krallık hükümetleri ve iş ortaklarımızla sürdürdüğümüz destek ve iş birliğini de takdir ediyoruz. Watchkeeper platformuna yaptığımız araştırma ve geliştirme yatırımları, hem Romanya hem de İngiliz Silahlı Kuvvetlerinin gelişen operasyonel gereksinimleri karşılama kabiliyetlerini arttıracaktır. Bu satın alma siparişi Elbit Systems ile Romanya arasındaki güçlü ve büyüyen ilişkiyi vurgulamakta ve Avrupa ve NATO ülkelerindeki UAS platformlarımıza yönelik artan ilgiyi göstermektedir." diyerek konuştu.

Ekran Görüntüsü (24)

Sipariş kapsamında Elbit Systems, Romanya'ya Spectro XR çoklu spektral elektro-optik faydalı yük, yeni iletişim yetenekleri ve diğerleri dahil olmak üzere gelişmiş yeteneklere sahip modernize edilmiş Watchkeeper X taktik İHA tedarik edecek olup siparişin iki yıllık bir süre içerisinde gerçekleştirecek.

Watchkeeper X taktik İHA, Elbit Systems'in İngiltere'deki iştiraki U-TacS tarafından Thales ile iş birliği içinde üretilen İngiliz Ordusu'nun İngiltere'ye ihracat varyantı ve Hermes İHA ailesinin bir versiyonu olarak müşterilerine sunuluyor.

Watchkeeper X NATO standartlarıyla uyumlu olup NATO ve diğer müttefik kuvvetlerle birlikte çalışabilirliği mümkün kılıyor.