Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı

İsrail Ulusal Siber Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda 2020 yılı içinde İsrail’in en çok teknoloji, enerji ve devlet kurumlarına saldırı yapıldığı yer aldı. Bu nedenle İsrail’e yapılacak olan büyük bir saldırıya karşı plan geliştiriliyor.

Raporda, COVID-19 salgını nedeniyle hızlı ve yeterli hazırlık yapılmadan uzaktan çalışmaya geçildiği kaydedildi. Bunun da güvenliği tehlikeye attığı belirtildi.

Yine rapora göre İsrail hükümetinin, ‘siber felakat’e karşı hazır olup olmadığını araştırdığı yer aldı. Araştırma, büyük ölçüde gerçekleşen saldırılara karşı araştırma enstitüleri ve uluslararası sigorta şirketleriyle gerçekleştirildi. İki farklı ana senaryo incelemeye alındı.

İki farklı senaryo ve büyük tahmini zarar

İlk senaryoya ‘Salgın’ ismi verildi. Bu senaryo, 40 bin şirketteki çalışmaların kötü amaçlı yazılım nedeniyle askıya alınmasını içerdi. Bu senaryonun tahmini hasarı 5 milyar şekel (1.5 milyar dolar) olarak gerçekleşti. İkinci senaryoya ise ‘İlk Oğlanın Ölümü’ (Mısır’ın İncil’deki veba salgınına atıf) ismi verildi. Bu senaryoda büyük borsa şirketlerine saldırı incelendi. Bu saldırının tahmini hasarı da 1.6 milyar şekel (yaklaşık 485 milyon dolar) oldu. Rapora göre İsrail hükümeti dijital varlıkları sigortalamayı düşünüyor.

Raporda İsrail’e karşı yapılan siber saldırılarda yazılım ve işletim sistemlerinin güncellenmesi, internet erişiminin kısıtlanması, parola ve temel güvenlik prosedürlerinin uygulanmasıyla neredeyse bütün saldırıların engellenebileceğine yer verildi.

Raporda salgın döneminde daha fazla sahte e-posta ve mesaj paylaşıldığı yer aldı. Ayrıca aşı çalışmalarına karşı bazı devlet destekli siber saldırılar yapıldığı kaydedildi.