İsrail merkezli İHA üretim şirketi Airobotics, silah sesini tespit edebilen bir 'drone' geliştirdiğini duyurdu.

ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor

Independent Türkçe'nin haberine göre, Airobotics tarafından 16 Aralık'ta yapılan açıklamada 'drone'un ABD'li ShotSpotter şirketi ortaklığıyla hazırlandığı ifade edildi.

Haberde, 'drone'lara ShotSpotter'ın geliştirdiği akustik sensörlerin yerleştirildiği bilgisi paylaşıldı.

Yeni geliştirilen drone'ların silah seslerini tespit ettikten sonra bölgeye intikal ederek güvenlik güçlerine görüş imkanı sağlayacağı aktarıldı.

Bilim ve teknoloji sitesi Futurism'den edinilen bilgilere göre, İsrail polisi yakında bu uygulamaya geçebilir. Haberde teknolojinin hayat kurtarabileceğine dikkat çekilirken kötüye kullanılabileceği de vurgulandı.

Airobotics CEO'su Meir Kliner yeni 'drone' teknolojisi hakkında "Airobotics silah sesi tespitinde başı çeken ShotSpotter'la entegrasyonun, İsrail'deki silahlı saldırı suçlarıyla başa çıkmak için daha iyi bir teknolojik çözüm çağlayacağına inanıyor." ifadesini kullanırken ShotSpotter CEO'su Ralph A. Clark da "İsrail kolluk kuvvetlerinin silah seslerine daha hızlı ve kesin şekilde müdahale etmesini sağlamak için Airobotics'le ortak olmaktan heyecan duyuyoruz." şeklinde bir  değerlendirmede bulundu.

Bu sistemin şu anda ABD, Güney Afrika ve Karayipler'de 120 kentte kullanıldığı aktarılırken bazı şehirlerde istenen performansı göstermediğine dikkat çekildi.

21 Aralık'ta yayınlanan bir rapor, ShotSpotter uyarılarının bu yıl 2020'ye göre yaklaşık yüzde 25 arttığını gösterirken yakalanan kişi sayısında sadece yüzde 2 artış yaşandığı kaydedildi.