İsrail, İran'ın genişleyen balistik füze tehdidine karşı Ortadoğu ülkeleri ile iş birliğine gidiyor.

İsrail merkezli Kanal 13'ün haberine göre İsrail bu kapsamda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'e, erken ihbar radar sistemleri konuşlandırdı.

NATO tarihinin en büyük hava ikmal tatbikatı için geri sayım NATO tarihinin en büyük hava ikmal tatbikatı için geri sayım

Haberde ABD Kongresi'ndeki Demokratların ve Cumhuriyetçilerin, Pentagon'un İran'ın balistik füze tehdidine önleyebilmesi için İsrail ve Arap ülkeleri ile birlikte çalışmasını öneren bir yasa tasarısı sundukları belirtildi.

Tasarıya göre Pentagon, Ortadoğu'daki müttefikleri ile entegre halinde füze savunma sistemi kuracak.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (IAI) Belçika'daki yan kuruluşu olan BATS GR12, Bahreyn Kraliyet Silahlı Kuvvetleri'ne kıyı gözetleme radarı sağlayacağını duyurmuştu.

Bahreyn'in tedarik edeceği radar sistemlerini Basra Körfezi'ne yerleştireceği ve İran merkezli tehditleri gözetleyeceği belirtildi. Sözleşmeye göre sistemler 2022 içerisinde teslim edilecek.

BATS GR12, orta ve uzun menzilli seçenekleri ile ülkelerin kıyı savunmasında önemli bir yer tutuyor. BATS firması ürünü uzun yıllardır Körfez bölgesine satmak istiyor. Ancak siyasi sebeplerden ötürü satışlar gerçekleştirilememişti. Bu satış ile firma Körfez pazarına dahil olmuş oldu.