İsrail, çeşitli tiplerde savaş gemileri tedarik ederek donanmasını güçlendirmeye devam ediyor.

Israel Defense'in haberine göre, İsrail Donanması için Alman şirket ThyssenKrupp tarafından inşa edilen 4 adet Sa'ar-6 sınıfı korvetlerden ikincisi, İsrail Donanması'na ait Hayfa'daki tersaneye demir attı. İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü, gemilerin Almanya'dan iki haftalık bir yolculuk sonrası İsrail'e ulaştığını belirterek, Hayfa'daki tersanede gemiye silah sistemlerinin etegre edileceğini belirtti. Geminin İsrail'e ulaşması münasebetiyle düzenlenen törene İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi ve İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Eli Sharvit katıldı. 

Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi geminin teslim edilmesi ile ilgili olarak, ''INS Nitzachon dünyanın en gelişmiş ve güçlü savaş gemilerinden biridir. Bu güçlenme her şeyden önce temsil ettiğimiz iki ana değeri ifade eder. Biri zaferin değeri ve diğeri değişimin değeri. İsrail ordusunun ana görevi savaşları kazanmaktır ve bunu en net sonuçla, en kısa sürede ve en düşük maliyetle yapmalıyız. Zafer için harekat algısını geliştirirken kendimize koyduğumuz hedef de budur.'' ifadelerini kullandı.

Sa’ar-6 sınıfı korvetler

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

Sa’ar-6 sınıfı korvetler dünyadaki en ağır silahlı korvet sınıfıdır. Fazla sayıda savaş gemisine sahip olmayan ve dar bir kıyı şeridine sahip İsrail muhtemel sayıca üstün düşman donanmaları ile mücadele etmek için bu şekilde bir tasarım tercih etmiştir. Sa’ar-6 sınıfı korvetler dünyadaki aktif birçok fırkateyn sınıfından daha ağır silahlı yüke sahip olmasıyla benzerlerinden ayrışıyor.

4 adet Sa’ar-6 sınıfı korvet inşa edilecek. İlk Sa’ar-6 sınıfı korvet yakın zamanda İsrail Donanması'na teslim edildi. Korvetlerin İsrail’de sistem ve silah entegrasyonları yapılacak.

Özellikler:

90 metre boy

1900 ton tam yüklü ağırlık

CODAD tahrik sistemi

2 adet MTU üretimi dizel motor

1 adet Oto Melara üretimi baş topu

2 adet Typhoon uzaktan komutalı silah sistemi

32 adet VLS’de Barak-8 hava savunma füzeleri

C-Dome yakın hava savunma sisteminde atışa hazır 16 adet füze

2 adet hafif torpido lançeri

Orta sınıf deniz helikopteri için pist ve hangar