İsrail Savunma Kuvvetleri katmanlı hava savunma ağını kendi donanma gücüne de kazandırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda Barak MX hava ve füze savunma sisteminin Sa'ar-6 korvetlerine entegre edilerek başarılı bir şekilde atış gerçekleştirildi. 

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan konuya dair yapılan yazılı açıklamada, ''İsrail Donanması, İsrail Savunma Bakanlığı ve İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii, Sa'ar 6 sınıfı korvette ilk BARAK Uzun Menzilli Sağlam Önleyici (LRAD) testini başarıyla tamamladı.'' ifadelerini kullandı.

İsrail Donanması geçtiğimiz yıl Barak sistemini entegre çalışmalarına başladığını duyurmuştu.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) Başkanı ve CEO'su Boaz Levy, ''Sa'ar korvetlerine kurulan savaş ve hava savunma sistemleri, şu anda İsrail'in hava savunma sisteminin geri kalanına entegre edilen önemli bir katmanı temsil ediyor. Kara ve deniz çözümlemeleri sayesinde çoklu tehditlere karşı sistematik bir şekilde çalışabilir. İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (IAI) ürünleri muharebe sahasında kanıtlanmış ve operasyonel deneyime sahiptir. Donanmaya ürün sağladığımız için gururluyuz.'' ifadelerini kullanmıştı.

Rusya, Ukrayna’da Sosya-N’yi konuşlandırdı Rusya, Ukrayna’da Sosya-N’yi konuşlandırdı

Barak XM hava ve füze savunma sistemi entegre edilen Sa'ar-6 korvertlerinin İsrail'in münhasır ekonomik bölgesine ve içerisindeki stratejik noktalara hava şemsiyesi oluşturacağı belirtiliyor.

İsrail'in Barak hava savunma sistemi ailesi 35, 70 ve 150 km menzile kadar önleme yapabiliyor.