İsveç'in ihtiyaç farklılığı, muharip uçak geliştirme programından çekilmesiyle sonuçlandı!

Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı

İsveç, altıncı nesil insanlı savaş uçağının geliştirilmesi için kurulan uluslararası Küresel Savaş Hava Sistemi (Global Combat Air Programme, GCAP) programından çekildi.

Defence24 sitesinde yer alan habere göre, İsveç yönetimi talep farklılıkları sebebiyle Birleşik Krallık, İtalya ve Japonya tarafından geliştirilen uçak projesinden ayrıldığını duyurdu.

Tempest 3

2018 yılında görücüye çıkan projenin, 2027 yılında ilk prototipinin hazır olması bekleniyor. Müşterek program, 2035 yılına kadar gökyüzüne çıkacak olan Tempest savaş uçağıyla sonuçlanacak.

İsveç’in beklentileri ve yeni yolu

İsveç’in programdan çekilmesinin nedeni, savaş uçağı konseptlerindeki farklılık olarak yorumlanıyor: İsveçliler tek motorlu, düşük maliyetli, kısa menzilli bir uçak isterken, diğer ortak ülkeler uzun menzilli çift motorlu bir uçak istiyordu.

GCAP programına katılmadan önce İsveç Hava Kuvvetleri, beşinci nesil bir savaş uçağı geliştirmek için kendi Flygsystem 2020 programını finanse etti.
Program, ağırlıklı olarak tek motorlu, çok amaçlı bir savaş uçağının geliştirilmesini kapsıyordu. Planlanan takvime göre, 2035'ten sonra Gripen'in son versiyonunun yerini alacak bir uçak olması gerekiyordu.

Tempest

İsveç’in projesi, 2019 yılında Saab (İsveç Uçak A.Ş) ve İsveçli yetkililerin yeni duyurulan Tempest savaş uçağı programına katıldığında kavramsal bir aşamadaydı.

İsveç'in kavramsal çalışma yapması ve yeni bir model geliştirmesi için 2031 yılına kadar zamanı var. Hava kuvvetleri için planlanan takvimde, 2040'tan sonra hizmete girecek bir aracın alımının yapılması gerekiyor.