İsveç ve Brezilya Hava Kuvvetleri, Gripen E avcı uçaklarını envanterlerine katmak için gün sayıyor.

Air Recognition sitesinin Air Data News'i kaynak gösterdiği haberinde, İsveç merkezli savunma firması Saab'ın, İsveç ve Brezilya Hava Kuvvetleri için ürettiği ilk parti Gripen E avcı uçaklarının tamamlandığı ve 2022 yılı içerisinde teslimatlarının gerçekleştirileceği ifade edildi.

Saab, iki müşterisi olan İsveç ve Brezilya'ya ilk seri üretim uçak teslimatlarını gerçekleştirmeye hazırlanırken, 2022'de Gripen E avcı uçağı üretim yükü ağır olacak.

Halihazırda 9 adet Gripen E avcı uçağının uçuş aşamasında olduğu ve 2021'in sonuna kadar bu kapasitenin genişletilebileceği söylenirken, bunlardan 4 adedinin 2022 yılının başlarında Brezilya Hava Kuvvetleri'ne teslim edileceği, İsveç Hava Kuvvetleri'nin de aynı dönemde ilk parti teslimatı alacağı belirtildi.

Brezilya Gripen Programı, 2013 yılında Saab'ın Brezilya Hava Kuvvetleri'ne teklif vermesiyle başladı. Bu tarihten itibaren iki taraf arasında olumlu bir süreç ilerlemesi sonucu, Saab ve Brezilya hükümeti, 27 Ekim 2014'te Brezilya şirketlerine teknoloji transferini ve 2019 ile 2024 arasında 36 adet Gripen E avcı uçağı geliştirme ve üretme taahhüdünü içeren bir sözleşme imzaladı.

Aynı dönem içerisinde İsveç Hava Kuvvetleri de Saab şirketine 60 adet Gripen E avcı uçağı siparişi verdi.

Güney Kore’den Polonya’ya denizaltı teklifi Güney Kore’den Polonya’ya denizaltı teklifi