NATO üyeliği için Türkiye'nin onayına ihtiyaç duyan İsveç, terör örgütlerini desteklemeye son vermek dışında her yolu denemeye devam ediyor.

Euronews'in haberine göre İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye’nin ülkesinin NATO üyeliğine izin vermesi halinde Ankara’ya silah satışına onay verilebileceğini ifade etti.

Linde, İsveç ulusal kanalı Sveriges Television'daki kendisine yöneltilen “Türkiye’ye yönelik silah ambargosunun kalkıp kalkmayacağına” ilişkin soruya, öncelikle Türkkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini kabul etmesi gerektiği şeklinde bir yanıt verdi.

Linde yaptığı açıklamada “Biz dünyanın en katı silah ihracatı kurallarına sahip ülkesiyiz. Yasada bir çok uyulması gereken kriterin dışında İsveç’in dış, savunma ve güvenlik politikasının da göz önüne alınmasıyla ilgili konular var. NATO üyesi olursak bunlar da değişecek.” ifadelerine yer verdi.

İsveç'in Türkiye dahil NATO’nun tam güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunacağını söyleyen Ann Linde, PKK’yı terör örgütü olarak tanımladıklarını ve ülkesinin son 30 yıldır terörle mücadelede en katı kurallara sahip ülkelerden biri olduğunu ileri sürdü.

Ann Linde, ülkesinin Türkiye’nin terör örgütü olarak değerlendirdiği gruplara silah göndermediğini; İsveç'te hükümet yetkililerinin Türkiye'nin itirazları üzerine kısa süre önce de "PKK'yı Türkiye dışında terör örgütü olarak kabul eden ilk ülkelerden biri" olduklarını vurgulayarak terör örgütlere müsamaha gösterilmediğini belirten açıklamalara yer verdi.

Linde, Türkiye'deki terör örgütlerine destek verdiklerini kabul etmese de TSK'nın terör operasyonlarında ele geçirilen silahlar arasında İsveç menşeli silahlar da yer alıyor.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Kısa süre önce Pençe-Kilit Operasyonu'nda şehit edilen 5 kahraman Mehmetçiğin ardından düzenlenen bir operasyonda bir grup terörist etkisiz hale getirilirken teröristlere ait yaşam alanlarında İsveç yapımı AT-4 tanksavarlar da dahil çok sayıda silah, mühimmat ve araç gereç ele geçirilmişti.