Ukrayna-Rusya çatışmasında tarafsızlığından ödün vermeyen İsviçre, hava savunmasını garantiye almak istiyor.

Tarafsızlığıyla ön plana çıkan Bern hükümeti, Almanya tarafından 2022 yılında başlatılan Avrupa Gökyüzü Kalkanı (European Sky Shield) hava savunma projesine katılmak istiyor.

İsviçre hükümeti tarafından yapılan açıklamada, eleştirmenlerin ülkenin uzun süredir devam eden tarafsızlık geleneğiyle bağdaşmadığını söylediği bir hareketle, Avrupa Sky Shield hava savunma şemsiyesine ortak olmak istediği ifade edildi.

Bu kapsamda İsviçre Savunma Bakanı Viola Amherd 7 Temmuz Cuma günü Avusturya ve Almanyalı mevkidaşları ile toplantı yapacak olup bu toplantı sonrası İsviçre'nin programa katılımına dair bir niyet mektubu imzalanması bekleniyor.

Avrupa Gökyüzü Kalkanı, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana daha keskin bir şekilde odaklanan bir konu olan Avrupa hava savunmasını güçlendirmek için ortak bir hava savunma planı olarak 2022'de Almanya tarafından kuruldu.

Sky Shield projesine bugüne kadar Almanya, İngiltere, Finlandiya ve İsveç'in de aralarında bulunduğu 17 Avrupa ülkesi imza attı.

Proje, Patriot füze sistemi gibi hava ve füze savunma sistemlerinin tedarikini koordine ederek ülkelerin maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor. Ayrıca eğitim, bakım ve lojistik konularında da iş birliğini mümkün kılmayı amaçlıyor.

20230215-iris-t_rdax_775x440s

İsviçre'nin tarafsızlık tartışması

Tarafsız İsviçre, Rusya'nın Şubat 2022'deki işgalinden bu yana, İsviçre yapımı silahların yeniden ihracatına izin vererek Ukrayna'yı askeri olarak desteklemesi için Avrupalı devletler tarafından baskılanıyor.

Geçtiğimiz hafta Bern, İsviçreli savunma firması RUAG'ın Ukrayna'da kullanılmak üzere 96 adet Leopard 1 A5 ana muharebe tankı satma talebini reddetti. Daha önce de Danimarka ve Almanya'nın Ukrayna'ya yardım için İsviçre yapımı zırhlı araç ve mühimmat gönderme taleplerini veto etmişti.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

İsviçre'nin girişime katılması, bunun ülkenin tarafsız statüsünü tehlikeye attığını ve ülkeyi NATO'ya bağımlı hale getirdiğini iddia eden tarafsızlık savunucuları arasında endişelere yol açtı.

İsviçre makamlarının bazı temsilcileri, girişime katılımın ülkeyi potansiyel olarak saldırıya uğratacağına inanıyor. Tarafsızlık savunucuları, bu hamlenin İsviçre'yi askeri açıdan yabancı ülkelere ve NATO'ya bağımlı hale getireceğinden ve ülkeyi bir hedef haline getireceğinden endişe duyduklarını dile getirdi.