İsviçre, Ukrayna-Rusya savaşında tarafsızlığını ısrarla sürdürüyor.

İsviçre Federal Konseyi, devlete ait savunma şirketi Ruag AG'nin Ukrayna'ya 96 adet Leopard 1A5 ana muharebe tankı satma talebini reddetti.

Hükümet basın servisinden yapılan açıklamada, "Federal Konsey 28 Haziran'da Ruag AG'nin Ukrayna'ya 96 adet Leopard 1A5 tankı ihraç etme talebini yürürlükteki yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle reddetmiştir. Dolayısıyla İsviçre'nin tarafsız bir ülke olarak taahhütlerine ve hukukun üstünlüğünün uygulanmasının güvenilirliğine öncelik vermiştir." ifadelerine yer verildi.

Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak

Ret kararı, Ruag'ın himayesinde olan ve halihazırda İtalya'da bulunan 96 adet operasyonel olmayan Leopard 1 tankı için geçerli. İhracat teklifi, tankların Almanya'da yenilenmesi ve ardından Ukrayna'ya gönderilmesi yönündeydi.

Tarafsızlık politikasından vazgeçmeyen İsviçre, daha önce tarafına iletilen ihracat tekliflerini de reddetmişti. Geçtiğimiz mart ayında Bern hükümeti, tarafsızlık politikasını gerekçe göstererek Ukrayna'ya İsviçre yapımı silah ihraç etmek isteyen üçüncü ülkelere ihracat lisansı vermemeye devam edeceğini açıklamıştı. İsviçre, son 12 ayda Almanya, Danimarka ve İspanya'dan İsviçre üretimi silahlar için yeniden ihracat talepleri aldı.

Uzun süredir devam eden tarafsızlık geleneği, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı geniş çaplı işgalinden bu yana hararetle tartışılıyor.

Avrupa Birliği üyesi olmayan zengin ülke, Moskova'yı hedef alan yaptırımlar konusunda bloğun liderliğini takip ederken, askeri tarafsızlığı konusunda şimdiye kadar daha az esneklik gösterdi.