Akdeniz bölgesinin önemli donanmalarından biri olan İtalyan Donanması gemi ailesini kuvvetlendirmeye devam ediyor. Suya indirilişi gerçekleştirilen gemi için yapılan törene İtalyan üst düzey devlet yetkilileri katıldı.

Naval News sitesinde yer alan haberde, geminin teslimatına ilişkin bilgilere yer verildi. Tam anlamıyla 2023’te görev alması beklenen gemi, İtalyan Donanması'na teslimatı gerçekleştirilecek bu türde yedi gemiden üçüncüsü olduğu ifade ediliyor.  

Çok amaçlı-açık deniz devriye gemileri (multipurpose offshore patrol ship), deniz arama-kurtarma faaliyetlerinde sivil alanlarda hizmet vermenin yanında yüksek donanımlı versiyonunda ön hat savaş gemisi potansiyeli ile çok rollü gemiler olarak öne çıkıyorlar.  

Gemi, 171 kişilik mürettebat, 143 metre toplam uzunluk, konfigürasyonuna ve çalışma koşullarına göre saatte 31 deniz milinden fazla hıza sahip olma gibi özellikler taşımakta.

Söz konusu PPA sınıfı (Pattugliatori Polivalenti d’Altura class, PPA) devriye gemileri gelişmiş radar sistemlerinin yanında Aster 15 ve Aster 30 SAM için 16 dikey fırlatıcıya sahip SAAM-ESD uçaksavar füzesi sistemi, sekiz adet Teseo / Otomat Mk 2A Evolutio gemisavar füzesi, 127 mm / 64 Leonardo LW ana silaha ek olarak Strales / Davide güdümlü mühimmat kullanan 76 mm ikincil top, iki adet 25 mm uzaktan kontrollü silah sistemi ve iki adet 533 mm torpido fırlatıcısı gibi silah sistemlerine sahip.

Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı