Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası NATO üyesi İtalya, envanterindeki tankları modernize ediyor.

İtalya Savunma Bakanlığı, Ariete tanklarının modernizasyonu için İtalyan Iveco ve Oto Melara firmalarının ortak girişimi olan CIO ile 928,3 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı

2 Ağustos tarihinde imzalanan modernizasyon anlaşması kapsamında 35 ayrı platform seçeneğiyle 90 adet Ariete tankının modernizasyonu gerçekleştirilecek.

İtalyan ordusunun envanterinde halihazırda 200 adet Ariete tankı mevcut, fakat bu tanklardan sadece 50 adedi operasyonel durumda bulunuyor.

7-1068x601

İtalya'nın yeni tank alım hedefi Leopard 2A8

İtalya, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası kara kuvvetlerini güçlendirmek için Ariete tanklarının modernizasyonun yanı sıra Almanya'dan Leopard 2 tankı satın almayı planlıyor.

İtalya'nın hükümet partisi vekili Isabella Rauti, temmuz ayında parlamentoya yaptığı konuşmada, ülkenin NATO gereksinimlerini karşılamak için 250'den fazla muharebe tankına ihtiyacı olduğunu ve Alman üretimi Leopard 2A8 satın almanın ülke ordusunu önemli ölçüde yükseltme girişiminin bir parçası olduğunu ifade etti.

Rauti, hükümetin yeni tankları satın almak ve diğer askeri donanımları yükseltmek için 2024'ten itibaren 4 milyar avro (4,5 milyar dolar) değerinde fon ayırarak programı 2023-2025 için çok yıllı savunma bütçesine dahil etmeyi hedeflediğini söyledi.

Bu kapsamda İtalya, 133 adet Leopard 2A8 tankı almayı planlıyor. 4 milyar avroluk yatırımın 2037'ye kadar sürdürmeyi hedefliyor.