Rusya-Ukrayna savaşı, Avrupa ülkelerinin savunma alımlarını doğrudan etkilemeye devam ediyor.

İtalya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası kara kuvvetlerini güçlendirmek için Almanya'dan Leopard 2 ana muharebe tankı satın almayı planlıyor.

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

İtalya'nın hükümet partisi vekili Isabella Rauti, parlamentoya yaptığı konuşmada, Alman üretimi Leopard 2 tankları satın almanın ülke ordusunu önemli ölçüde yükseltme girişiminin bir parçası olduğunu ifade etti.

Rauti, hükümetin yeni tankları satın almak ve diğer askeri donanımları yükseltmek için 2024'ten itibaren 4 milyar avro (4,5 milyar dolar) değerinde  ​​fon ayırarak programı 2023-2025 için çok yıllı savunma bütçesine dahil etmeyi hedeflediğini söyledi.

Bu kapsamda İtalya, 125 adet Leopard 2 tankı almayı planlıyor 4 milyar avroluk yatırımın 2037'ye kadar sürdürmeyi hedefliyor.

Tanklar için özel bir satın alma sürecinin başlatılmadığını ve hükümetin planı uygulamadan önce meclis onayı isteyeceğini belirten Isabella Rauti, yeni Leopard'ları satın almanın yanı sıra, hükümetin ordunun envanterinde bulunan mevcut Ariete tank birliğinin verimliliklerini ve güvenliklerini artırmak için modernize etmeyi planladığını vurguladı.