Çin'in J-20 hayalet jeti, yerli üretim WS-10 motoruyla ilgili teknik sorunların çözülmesinin ardından seri olarak üretilmeye başlanacak.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

Defence World'un haberine göre devlet destekli havacılık şirketi olan Chengdu Aircraft Industrial Group; yılın son çeyreğinden bu yana pek çok kullanıcının birçok uçağın teslim edilmesini beklediği için Ar-Ge, üretim ve teslimat görevlerinde zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Liming WS10A Engine

Chengdu Aircraft Industry Group'un sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, bu dönemde şirketin birkaç önemli test uçuş görevini tamamladığını ve uçak teslimatıyla ilgili endekslerin rekor seviyelere ulaştığını söyledi.

Çinli bir askerî havacılık uzmanı olan Fu Qianshao Global Times'a 13 Aralık'ta verdiği demeçte, "Bu, J-20'nin üretiminin arttığının bir göstergesi olabilir" ifadelerine yer verdi.

Yerli WS-10 motorlarına geçişin seri üretimi mümkün kıldığını dile getiren Fu, J-20'deki aviyonik, radar ve silah sistemleri de dahil olmak üzere diğer sistemlerin zaten yerli olarak geliştirildiğini kaydetti.