Evrenin blinmeyenlerini gün yüzüne çıkarmak için Kourou Uzay Üssü'nden 1,5 milyon km ötedeki belirlenen konuma gönderilen James Webb Teleskobu araştırma çalışmalarına artık hazır.

James Webb; 1,5 milyon km uzakta dünya ile aynı hattaki kozmik park yerine ulaştı.

NASA, yıldız ve galaksilerin oluşumu ile gelişim sürecini anlamak ve öte gezegenleri incelemek için gönderilen James Webb Uzay Teleskobu'nun planlanan konuma ulaştığını "Evrenin gizemlerini ortaya çıkarmaya bir adım daha yaklaştık" sözleriyle duyurdu. 

Uzmanlar; hem güneşin hem de dünyanın çekimine kapılmayacağı L2 noktasında bulunan James Webb'in Dünya ile aynı doğrultuda Güneş'in yörüngesinde dönmesinin James Webb'i 'aşırı' soğuk tuttuğu için sürekli olarak gökyüzünü gözlemlemesine olanak tanıdığını söyledi.

Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

7 ton ağırlığındaki uzay teleskobunun yaz aylarında göreve başlaması bekleniyor.

Karanlık tarafı sıfırın altında 225 santigrad derece olan James Webb; yaklaşık 13,5 milyar yıl önce gerçekleşen Büyük Patlama'dan sonra galaksilerin nasıl oluştuğunu çözebilmek için veri toplayacak.