Türk savunma sanayiinin havacılık alanında özgün çözümler üreten firması TUSAŞ, T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslimatlarına hız kesmeden devam ediyor.

TUSAŞ tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilen J-1922 Sakarya kuyruk numaralı 7’nci T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, Jandarma’nın gücüne güç katacak.

Gerçekleştirilen teslimat Jandarma Genel Komutanlığı tarafından resmi kanallar aracılığıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “TUSAŞ tarafından Jandarma Genel Komutanlığımıza teslim edilen J-1922 Sakarya kuyruk numaralı 7’nci Atak helikopterimizin palleri ruhumuza serinlik getirdi. Karanlığın üstüne güneş gibi doğmaya hazırız.” ifadelerine yer verildi.

Bu teslimat ile birlikte yedinci ATAK helikopterini envanterine alan Jandarma Genel Komutanlığı ilk kez FAZ-II konfigürasyonunda bir ATAK teslim almış oldu.

T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T-129 ATAK helikopterinin Türkiye'ye özgü millî kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini sağladı.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95'lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye'de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T-129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olan T-129 ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla millî imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.