Jandarma Genel Komutanlığı, 2023'e yeni bir savunma kabiliyeti ile girecek.

CNN Türk muhabiri Ahmet Melik Türkeş'in paylaşımına göre TUSAŞ, Jandarma Genel Komutanlığı'na ilk yerli Sikorsky helikopteri T70'i bir hafta içerisinde teslim edecek.

Yapılan paylaşımda, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Jandarma Genel Komutanlığı ilk yerli Sikorsky helikopterini bir hafta içerisinde teslim alacak. TUSAŞ tarafından toplam 109 adet T70 Sikorsky Genel Maksat Helikopteri üretiyor."

Ana yükleniciliğini TUSAŞ'ın, alt yükleniciliğini ise Sikorsky, ASELSAN, TEI, Alp Havacılık'ın yaptığı T70 Genel Maksat Helikopteri; Sikorsky Aircraft firmasının S70 helikopterinin model alınmasıyla tasarlandı. Türkiye’de yerli olarak üretilen T70 Genel Maksat Helikopteri; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek.

Proje kapsamında, TUSAŞ, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; ASELSAN, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); TEI, T700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirdi.

Türk Genel Maksat Helikopteri Programı ile Türkiye'nin genel maksat helikopter ihtiyacı karşılanmış olacak ve Türk endüstrisi, askerî ve sivil alanlarda yurt içi ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol oynayacak.

Lisans altında yerli üretim

HAVELSAN'ın ADVENT SYS'nin yeni ihracat rotası Malezya HAVELSAN'ın ADVENT SYS'nin yeni ihracat rotası Malezya

109 adet T70 genel maksat helikopteri, lisans altında yurtiçinde üretilerek özgün tasarımlar ile millileştirilmektedir. Helikopter gövdesi, paller, iniş takımı, dişli kutuları ve uçuş kontrol parçaları, kokpit aviyonikleri ve T700-TEI-701D motoru yurt içinde üretilmektedir.

Milli Modüler Aviyonik Mimarî

Yerli modüler aviyonik mimarî ve yazılım kabiliyeti ile, farklı ihtiyaçlara cevap veren esnek sistem çözümü sunulmaktadır.  Mimarîde; provizyonlar, genişleme opsiyonları ve yeterli işlemci-hafıza potansiyeli mevcuttur. Yerli uçuş yazılımı sayesinde aviyonik entegrasyonlar için dışa bağımlılık azaltılmıştır. Yerli gelişmiş Elektronik Karşı Tedbir sistemleri entegrasyonu kapsamında Radar, Lazer ve Isı güdümlü tehditler için gelişmiş kendini koruma özelliği ile yüksek harekât kabiliyeti mevcuttur.

Roller; Kargo, Hava Ambulansı, Yangınla Mücadele, Arama Kurtarma, Kıyı Güvenliği.

Entegre lojistik destek

Yerli üretim ve bakım-onarım kabiliyeti ile helikopterlerin ömür devri boyunca ihtiyaç duyulacak lojistik destek hızlı ve maliyet etkin şekilde sağlanacak.