Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri için özgün çözümler üretmeye ve Mehmetçiği korumaya devam ediyor.

Türk savunma sanayii İsmail Demir'le "oyun değiştirici" konuma yükseldi Türk savunma sanayii İsmail Demir'le "oyun değiştirici" konuma yükseldi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projesiyle Adger Mühendislik tarafından geliştirilen BALA KTS-14 Gövde Destekli Kalkan Taşıma Sistemi'nin ilk prototipleri Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edildi.

Teslimat, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın resmî sosyal medya hesapları üzerinden duyuruldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı resmî Twitter hesabından yapılan açıklamada, “BALA KTS-14 Gövde Destekli Kalkan Taşıma Sisteminin ilk prototipleri Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edildi. Jandarma envanterindeki mini balistik kalkanı personele ergonomik olarak taşıtabilecek özgün iç mekanizmaya sahip biyomekanik bir sistem Adger Mühendislik tarafından geliştirildi.” ifadelerine yer verildi.

Projeyle, Jandarma envanterindeki mini balistik kalkanı personele ergonomik olarak taşıtabilecek özgün iç mekanizmaya sahip biyomekanik bir sistem Adger Mühendislik firması tarafından geliştirildi. Sistem; 14 kg ağırlığındaki balistik kalkanı dengeli ve ergonomik şekilde taşıyor, baş seviyesinde koruma sağlıyor. Personelin daha uzun süre kalkan taşımasını sağlayan sistem, hafif tasarımıyla 24 cm hareket kabiliyeti sağlıyor. Sistem ayrıca atış isabetini ve dayanıklılığı artırıyor.

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) personelinin katkılarıyla Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan biyomekanik testlerin başarıyla tamamlanmasının akabinde, ilk prototiplerin teslimatları Jandarma Genel Komutanlığı'na yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuyla ilgili, “Güvenlik güçlerimize sahada hızlı ve kolay kullanım sağlayan sistemler geliştirmeye devam ediyoruz. Biyomekanik sistemle balistik kalkanı daha ergonomik ve etkili hale getiren BALA KTS-14 sisteminin geliştirmesinde emeği olanları kutluyorum.” dedi.