Yaklaşık 7,5 cm çapında ve 5 metre yüksekliğindeki bu robot, etrafında bulunan duvarları ve engelleri aşabiliyor. Japon bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bu çalışma, tıpkı bir insan gibi düşünebilen ve iradesi olan robotların geleceği için çok önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Webtekno sitesinin haberine göre söz konusu robot, bir labirente bırakıldığında, kendi kendine karar vererek yolunu bulabiliyor. Ayrıca robot, canlı beyin hücrelerine sahip. Konuyla ilgili olarak, Applied Physics Letters adlı bilimsel dergide Prof. Dr. Hirokazu Takahashi’nin yayınladığı makalede, robotun sahip olduğu sinir hücrelerinin, bir beyinden alınmış olduğu ve alınan canlı beyin hücrelerinin büyütüldüğü belirtildi.

Test edildiği çevredeki duvarları ve engelleri yalnızca kendi iradesiyle aşabilen bu robot, sahip olduğu yapay zeka destekli algoritma sayesinde labirentin içerisinde yanlış bir davranışta bulunduğunda beyin hücreleri tarafından uyarılıyor ve bu sayede beyin dalgalarını anlamlandıran robot labirentin içinden tıpkı bir insan gibi düşünerek çıkabiliyor.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

Araştırmacılar, ''fiziksel rezervuar hesaplama'' adlı bir teknik sayesinde robotun beyin dalgalarını anlamlandırdığını ve engelleri aşabildiğini dile getirdi. Uzmanlar, robotlar üzerindeki gerçekleştirilen çalışmalar devam ettiği sürece robotların çok daha karmaşık yapıdaki problemleri çözebilecek yetkinliğe kavuşacaklarını öngörüyor.