Japonya, yerli askeri teçhizat üretiminde ve bu ürünlerin ihracatında artışa gidiyor.

Japonya'da faaliyet gösteren Nikkei'nin haberine göre, Japonya meclisi, 7 Haziran'da gerçekleştirilen genel kurulda, ülkenin askeri teçhizat üretiminin artırılmasını kabul ederek askeri ihracata yeşil ışık yaktı.

İlgili yasa tasarısı, ihracat yoluyla karı artırmayı ve Japonya'nın iç pazarındaki rekabeti artırmayı amaçlıyor.

Japonya, üretim verimliliğini artırmak ve tedarik ağını genişletmek için gereken maliyetleri sübvanse etmek için bir fon oluşturacak ve ihracat siparişlerinde bir maliyet kurtarma sübvansiyonu getirecek.

Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık

1 Ekim 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan kanunun temel ilkeleri; yerli üretimi desteklemek, ihracat için askeri teçhizatın teşviki, askeri teçhizat ve teknolojiler hakkındaki bilgilerin korunması ve üretimde ekonomik istikrar olarak ön plana çıkıyor.

Tokyo hükümeti, Çin Halk Cumhuriyeti'nin askeri potansiyelini genişletme arka planına karşı harcamalardaki artışı destekliyor.

Ana hedef, siber savunma ve Japonya Savunma Bakanlığı'nın çıkarları doğrultusunda bileşenlerin üretiminde yer alan şirketlerin halefi olacak.

Japonya Savunma Bakanlığı, hassas bilgilerin yanlışlıkla diğer ülkelere sızması riski de dahil olmak üzere bilgi güvenliğini izleyecek ve şirketler bunu korumak için çaba göstermekle yükümlü olacak.

Japonya Öz Savunma Kuvvetleri ile ilgili gizli belgelerin sızdırılması, intihal veya aktarımı için failler hakkında cezai işlem uygulanacak.