Japon hükumeti; ilk kez Çin, Rusya ve Kuzey Kore’nin siber saldırı tehditlleri olarak adlandırıldığı siber güvenlik strateji taslağını kabul etti.

National Cyber Security sitesinde yer alana habere göre Japon kabinesi tarafından yakında onaylanması beklenen strateji, “hızlı kritik bir duruma dönüşme riski” içeriyor ve stratejide, 3 devletin düşmanca siber faaliyetlere karıştığından şüphe ediliyor.

Kabine Baş Sekreteri Kato Katsunobu, Siber Güvenlik Stratejisi ve Durum Hazırlığı Ulusal Merkezi'nde (NISC), gelecek 3 yılı içeren kapsamlı taslağı değerlendirdi. NISC'nin bu sahada yerel idarelerle iş birliği yapmasını isteyen Kato, stratejideki önlemlerin istikrarlı şekilde uygulanması ve halkın güveninin kazanılması çağrısnda bulundu.

Ayrıca Kato, Tokyo 2020 Olimpiyatlarında siber saldırı olasılıklarını göz önünde bulundurduklarını ve alınan önlemlerle "turnuvayı etkileyecek" saldırıların yaşanmadığını belirtti.

2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi 2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi

Haberde Japonya’nın; ABD, Avustralya, Hindistan ve Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği ile siber alanda iş birliğini hızlandıracağı da aktarıldı.