Kamu yayıncısı NHK'nin Japonya Kara Öz Savunma Kuvvetleri (GSDF) kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Çin Donanmalarının bölgesel varlığını artırması karşısında Japon ordusu tatbikat düzenlemeye hazırlanıyor.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Buna göre, GSDF eylül ile kasım arasında yaklaşık 140 bin GSDF personelinin katılımıyla ülkenin güneyindeki Kyuşu bölgesinde askerî tatbikat düzenleyecek.

Kuzeydeki Hokkaido ile Tohoku ve Şikoku bölgelerindeki askerî birliklerinin Kyuşu'ya sevk edileceği son 30 yılın en büyük askerî tatbikatında, ülkenin güneybatısındaki olası acil durumlara karşı caydırıcılık seviyesinin artırılması planlanıyor.

Askerî kadro, tank ve gıdadan oluşan lojistiğin gemi ve uçaklarla bölgeye sevk edileceği tatbikatın içeriğinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına bağlı olarak değişebileceği kaydedildi.

Kyodo ajansı, böylesi bir tatbikat sürecinin en son Soğuk Savaş'ın sona erdiği 1993 yılında gerçekleştirildiğini bildirdi.