Çek muharebe sistemleri KUZGUN ile gelişecek Çek muharebe sistemleri KUZGUN ile gelişecek

Türkiye’nin çıkarılmasıyla maliyetlerin yükseldiği F-35 programına, ABD’nin Doğu Asya’daki en önemli müttefiki Japonya dahil oluyor. 

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, "Fort Worth, Teksas merkezli Lockheed Martin Aeronautics şirketiyle 23 milyon 18 bin 589 dolarlık maliyet artı sabit ücretli bir sözleşme yapıldı. Bu sözleşme, bir Dış Askeri Satış (FMS) programına tabi ülkenin F-35 müşterek Taarruz Uçağı programına entegrasyonunu ve F-35 uçak üretimi, modifikasyonları, lojistik ve idame çabaları için ülkeye özel program desteği sağlar.’’ ifadeleri kullanıldı.

Duyuruda ilgili ülkenin Japonya olduğu belirtilirken, sözleşmenin Mart 2025’te tamamlanacağı ve sözleşme kontratı bedelini Japon tarafının karşılayacağı kaydedildi.

Japonya, F-35A ve F-35B serisini temin etmek üzere ABD ile 23 milyar dolarlık alım müzakeresinde bulunmuştu.
Türkiye’nin F-35 programına dahilinin Temmuz 2019’da askıya alınmasından sonra programda 8 katılımcı ülke kalmıştı. Bu ülkeler: ABD, Büyük Britanya, İtalya, Hollanda, Avustralya, Norveç, Danimarka ve Kanada. F-35 uçaklarını telim alıp aktif kullanıma geçen ülkeler ise şöyle: ABD, Büyük Britanya, İtalya, Avustralya, Norveç, Hollnada, İsrail, Japonya ve Güney Kore.