İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Pandemi sonrası meydana gelen çip tedarik krizi uzun süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kuroda, Nagoya kentinde iş adamlarına yaptığı konuşmada Japonya ekonomisi, Japon Yeni'nin değeri ve BoJ'un politikaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ABD Doları karşısında Japon Yeni'nin değeri konusunda açıklamada bulunan Kuroda, dünyada yaşanan çip krizine yönelik bir açıklamalara da yer verdi. Kuroda yarı iletken çip krizine yönelik, "talebin tedariki aşmasının beklendiğini" söyleyip  "çip tedarik sıkıntısının uzayabileceği endişesi taşıdıklarını" dile getirdi.

Sektör bazındaki taleplerin 2022 yılı ortalarında mevcut tedarik oranını aşabileceğini düşündüklerini söyleyen Kuroda, tüketici fiyat endeksinin yüzde 1 büyüyeceğinin tahmin edildiğini dile getirdi.

Kuroda, son çeyrekte yıllık olarak yüzde 3 daralan Japonya ekonomisinin salgın öncesi döneme 2022'nin ilk yarısında yeniden döneceğini ileri sürdü.

Çin ekonomisinin büyüme hızının yavaşladığına da işaren eden Kuroda, bu durumun finansal piyasalar ile Japonya ekonomisi üzerindeki potansiyel etkilerini BoJ olarak ölçmeleri gerektiğini ifade etti.