Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Ukrayna-Rusya savaşı 6'ncı gününde devam ederken çok sayıda ülke çeşitli yaptırım ve desteklerle savaştaki tarafını belli etmeye başladı.

Japonya merkezli Mainichi Shimbun gazetesinde yer alan habere göre, Japonya'da yaklaşık 70 kişiden oluşan bir grup Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin Ukrayna’ya destek vermek isteyen yabancı gönüllü savaşçılara vizesiz giriş imkanı sağlamasının ardından Ukrayna'da yaşanan savaşa katılmak için başvuruda bulundu.

Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’nin 50 eski personeli ve Fransız Yabancı Lejyonu’nun iki gazisi dahil olmak üzere toplamda 70 Japon gönüllü olarak başvurdu.

Büyükelçilik 28 Şubat’ta sosyal medyadan yaptığı açıklamada, adayların Ukrayna'da gönüllü savaşçı olması için Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’nde deneyime sahip olması veya özel eğitim alması gerektiği ifade edildi.

Ukrayna’nın Tokyo Büyükelçiliği ise bugün yaptığı bir paylaşımda tıp, bilgi teknolojisi, iletişim veya yangınla mücadele alanlarında deneyime sahip gönüllülere ihtiyaç duyduklarını duyurdu.